Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Nadmiar tkanki tłuszczowej to problem nie tylko natury estetycznej, ale też dotyczący zdrowia. Zarówno nadwaga, jak i otyłość sprzyjają powstawaniu wielu chorób sercowo – naczyniowych czy zaburzeń pracy układu pokarmowego. Ponadto duża masa ciała niekorzystnie wpływa na sferę psychiczną.

To tylko nadwaga czy już otyłość?

Nadmierna masa ciała stanowi problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim niekorzystnie oddziałuje na zdrowie osoby obciążonej dodatkowymi kilogramami. Nadwaga definiowana jest jako stan, w którym doszło do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w ilości przekraczającej optymalne zalecenia zdrowotne i powszechnie przyjęte granice normy wagowej. Stopień nadmiernej masy ciała sprawdza się przy pomocy wskaźnika masy ciała. Współczynnik Queteleta II, czyli kalkulator BMI, to algorytm matematyczny służący do oszacowania stosunku masy ciała do wzrostu u osób dorosłych. Uzyskane wyniki obliczeń stanowią cenną wskazówkę w ocenie zagrożeń wystąpienia chorób wynikających m.in. z nadwagi i otyłości. Optymalnym zakresem wskaźnika BMI jest wartość 18,5 – 24,99, która wiąże się z minimalnym ryzykiem rozwinięcia się chorób związanych z nieprawidłową masą ciała. Wyniki w zakresie 25 – 30 oznaczają nadwagę, z kolei BMI powyżej tych wartości wskazuje na otyłość, przy czym BMI do 34 to otyłość I. stopnia, BMI wynoszące 35 – 39 to otyłość II. stopnia, a wyższe BMI to otyłość patologiczna. Im wyższa wartość współczynnika masy ciała tym zagrożenia psychosomatyczne są wyższe i groźniejsze.

Konsekwencje nadwagi i otyłości

Bez względu na etiologię nadmiernej masy ciała, taki stan może przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń. Powikłania związane z długo utrzymującymi się dodatkowymi kilogramami dotyczą przede wszystkim układu krążenia. Nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego krwi, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Ponadto nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu i obniżenie gęstości cholesterolu HDL. Nierzadko dochodzi również do niewydolności pęcherzyka żółciowego, a wysokie stężenie cholesterolu i niski poziom kwasów żółciowych zwiększa skłonność do tworzenia się kamieni. Wzrasta także prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy typu 2 szczególnie u osób zmagających się z otyłością brzuszną. Taki stan sprzyja upośledzeniu wydzielania insuliny i wytworzeniu się w tkankach obwodowych odporności na insulinę. Często dochodzi również do różnorodnych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz pojawienia się zaparć, wzdęć czy zgagi. Osoby obciążone nadmierną masą szybciej się męczą, nierzadko mają problemy ze snem, a także cierpią z powodu zaburzeń cykli menstruacyjnych. Zarówno nadwaga, jak i otyłość niekorzystnie wpływają na układ ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe kolan i kostek, bóle kręgosłupa lędźwiowego czy dna moczanowa, znacznie utrudniają nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też odpoczynek. Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko chorób nowotworowych, powodują bezdech i astmę oskrzelową, a także są przyczyną rozstępów na skórze, obrzęków limfatycznych czy ciemnego rogowacenia naskórka.