Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Pomimo ważnego i delikatnego charakteru naszej skóry, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, co nakłada na ciało. Od stosowania chemikaliów, które często są szkodliwe, po dodatki i konserwanty o różnej toksyczności — produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki w naszych domach nie są przedmiotem wystarczającej uwagi. Jeśli interesują Cię ekologiczne kosmetyki do ciała i ich przewaga nad tradycyjnymi produktami, to czytaj dalej.

Dlaczego kosmetyki ekologiczne są lepsze od tradycyjnych?

Istnieje wiele korzyści i powodów, dla których ekologiczne kosmetyki do ciała są rozsądną alternatywą w stosunku do konwencjonalnych produktów kosmetycznych — które są nie tylko szkodliwe dla użytkownika, ale stanowią istotne zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju naszej planety. Skóra jest największym organem naszego organizmu i ze względu na swoją powierzchnię jest dość chłonna.

Oznacza to, że może wchłonąć do 60% tego, co na nią nałożysz — od wody, w której się kąpiesz, po liczne produkty do pielęgnacji urody, a także różne inne produkty do pielęgnacji skóry, w tym kremy i balsamy. Wiele konwencjonalnych produktów do pielęgnacji skóry zawiera wszelkiego rodzaju chemikalia albo jako część głównych składników, albo jako konserwanty wydłużające ich okres przydatności do spożycia.

Dlaczego kosmetyki tradycyjne nie są korzystne?

Większość chemikaliów dodawanych do tradycyjnych kosmetyków może powodować poważne schorzenia, ponieważ ostatecznie przedostają się do krwiobiegu. Może to zakłócić pracę układu hormonalnego i spowodować różne podrażnienia, nie wspominając o powiązaniach chemicznych składników w kosmetykach z poważniejszymi chorobami, takimi jak rak.

Ponadto wiele syntetycznych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych obecnie na rynku często zawiera składniki wypełniające. Mogą to być wszelkiego rodzaju chemikalia, od parabenów, po sztuczne zapachy, emulgatory i oleje pochodzące z produktów petrochemicznych.

Te syntetyczne chemikalia służą do celów estetycznych, takich jak efekt wizualny, a nie dodawania zdrowia skórze. Substancje chemiczne stosowane na skórę często prowadzą do niepożądanych reakcji, alergii i podrażnień, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej.

Korzyści z ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji skóry

Z drugiej strony są ekologiczne kosmetyki do ciała. Oparte na składnikach roślinnych, owocach lub ziołach, mogą być łatwiej metabolizowane przez skórę. Naturalne produkty do pielęgnacji skóry nie zawierają szkodliwych i toksycznych chemikaliów ani konserwantów czy syntetycznych składników, które mogą podrażniać skórę.

Naturalna pielęgnacja skóry wykorzystuje składniki roślinne, owocowe i ziołowe, które odżywiają, oczyszczają i złuszczają skórę, zapewniając jej optymalne zdrowie. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry są wegetariańskie i nie są testowane na zwierzętach.

Używając naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, możesz czerpać korzyści dla skóry, jednocześnie działając w granicach etycznych i akceptowalnych społecznie oraz wspierać produkty do pielęgnacji skóry wolne od okrucieństwa.