Oznaki utraty elastyczności zaczynają pojawiać się na skórze również w młodym wieku – już ok. 25. roku życia. Czy można jakoś temu zapobiec? Jak zahamować proces starzenia? Czy zmarszczki mimiczne mogą się cofnąć? Jak odpowiednio dbać o skórę, by były jak najmniej widoczne? Jakie składniki powinien mieć dobry krem przeciwzmarszczkowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Jak i kiedy powstają zmarszczki mimiczne?
Ten rodzaj zmarszczek może pojawić się w różnym wieku. Występują tam, gdzie Twoja mimika jest najbardziej widoczna, zwykle powstają prostopadle do kurczących się mięśni. Z kolei, mimika związana jest z przeżywanymi emocjami. Zmarszczki mimiczne są wynikiem zarówno smutku, złości czy zdziwienia, jak i np. częstego uśmiechania się. Wpływ na nie ma również rodzaj i grubość skóry, a także ilość występujących w niej włókien kolagenowych. Najszybciej dotykają osoby ze skórą cienką i suchą. Zwykle występują na czole, pomiędzy brwiami, wokół ust oraz w zewnętrznych kącikach oczu (kurze łapki). Zmarszczki mimiczne, podobnie, jak inne, gdy już się pojawią, nie ustąpią samoistnie.
Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?
Zmarszczek nie cofniesz, ale zdrowy, aktywny tryb życia na pewno pomoże Ci opóźnić efekty starzenia. Po pierwsze, postaraj się zredukować stres, znajdź sposoby, które pomogą Ci rozładować napięcie. Cerze nie sprzyjają również alkohol i palenie. Zwróć uwagę na to, co jesz. Stawiaj na warzywa i owoce. Ogranicz gotową żywność, żywność typu instant i fast foody. Pij ok. 1,5-2 litry wody w ciągu dnia. Zrezygnuj z solarium, ale uważaj również na słońce – opalaj się tylko po zastosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Nie jest lekko zapanować nad mimiką. Wyeliminowanie grymasów w całości nie jest możliwe. Możesz jednak postarać się je ograniczyć. Jeśli np. często mrużysz oczy, warto skonsultować się z okulistą. Może to wada wzroku wymusza na Tobie wyostrzanie wzroku? A może to efekt przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu i wystarczą Ci regularnie zapuszczane krople do oczu, by ograniczyć mrużenie?
Nie zapominaj o pielęgnacji skóry kosmetykami o działaniu nawilżającym – tych, których składniki dbają o jej odpowiednie nawodnienie, m.in. kwas hialuronowy czy glikol propylenowy, oraz tych, które pomogą zatrzymać utratę wody, m.in. aloes czy olejki roślinne. Co jest dobre na zmarszczki? Jakich preparatów nie powinno zabraknąć w Twojej kosmetyczce? Warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeciwzmarszczkowe i włączyć je do codziennej pielęgnacji. Sięgnij po dobry krem przeciwstarzeniowy, serum ze skoncentrowaną zawartością aktywnych składników (np. profesjonalne serum z kwasem hialuronowym Avon Anew), krem i serum do bardziej delikatnych okolic oczu, regularnie stosuj również maseczki nawilżające.
Jak spłycić zmarszczki mimiczne? Co poprawia elastyczność skóry?
Poza odpowiednim, dogłębnym nawilżaniem skóry, warto do codziennej pielęgnacji włączyć również kilkuminutowy masaż twarzy. Wykonuj go okrężnymi ruchami, rozpoczynając od nasady nosa, a na skroniach kończąc.
By poprawić kondycję skóry, możesz także zdecydować się na nieinwazyjne zabiegi takie jak:
- maseczki (algowe, aloesowe, z arniką lub nagietkiem)
- zabiegi złuszczające naskórek (peeling, kawitacja, mikrodermabrazja)
- zabiegi przy użyciu kolagenu, kwasu hialuronowego lub kwasu mlekowego
Jednak najdroższy krem i najlepsze serum przeciwzmarszczkowe, podobnie jak zabiegi nieinwazyjne, nie przyniosą szybkich efektów. Istnieje natomiast szereg zabiegów inwazyjnych, które szybciej rozprawiają się z problemem zmarszczek, jednak mogą wywoływać skutki uboczne. Przed podjęciem decyzji powinnaś skonsultować się z lekarzem. Wśród tych zabiegów najpopularniejsze to: wypełnianie spłyceń skóry kwasem hialuronowym, komórkami osocza lub tłuszczu lub też sztucznymi substancjami przy użyciu zastrzyków, a także zastrzyki z botoksem czy mezoterapia igłowa, podczas której odżywczym koktajlem stymuluje się skórę do regeneracji. Zabiegi te nie tylko są dość kosztowne, ale i wymagana jest cała ich seria, by przyniosły pożądany efekt, co więcej – działają tylko przez określony czas, a po jego upływie, należy je powtarzać.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. AVON.
Najnowsze komentarze