Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Trądzik pospolity to jedna z najpopularniejszych chorób skóry. Do głównych objawów zalicza się krosty, zaskórniki, rozszerzone pory oraz łojotok. Jak powinno przebiegać skuteczne leczenie trądziku? Podpowiadamy.

Trądzik pospolity i przyczyny powstawania

Trądzik pospolity bez wątpienia, można nazwać chorobą XXI wieku. Dotyka około 75-95 proc. nastolatków, z czego aż 15 proc. przechodzi go w sposób ciężki. Mylące jest stwierdzenie, że choroba dotyczy jedynie osób w okresie dojrzewania, często cierpią na nią również dorośli. Trądzik pospolity to przewlekła dermatoza, stanowiąca duży problem terapeutyczny, ale także psychologiczny i społeczny. Osoby zmagające się z tym schorzeniem często mają obniżoną samoocenę, nie akceptują swojego wyglądu.

Dlaczego trądzik pospolity w ogóle pojawia się na skórze? Przyczyn jego powstawania jest wiele. Czasami są zupełnie niezależne od nas, na przykład czynniki genetyczne, a w innych przypadkach na trądzik możemy zapracować sobie sami – mowa tu o niezdrowej diecie lub nałogach. Przyczyn powstawania trądziku pospolitego jest wiele. Przede wszystkim chodzi tu o nadmierne rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych. W dodatku skóra staje się tłusta i błyszcząca przez nadprodukcję sebum. U około 45 procent osób stwierdzono również czynniki genetyczne, a także zaburzenia hormonalne. Jak zatem widać, przyczyn może być całe mnóstwo i nie wszystko zależne jest od nas. Warto zatem działać od razu, kiedy zauważymy pierwsze symptomy trądzik.

Jak wyleczyć trądzik pospolity?

Leczenie trądziku powinno być nastawione na poprawę kondycji skóry dotkniętej chorobą oraz zapobieganie następstwom aktywnych zmian zapalnych, przede wszystkim bliznowaceniu. Do głównych substancji wykorzystywanych podczas miejscowego leczenia trądziku należą przede wszystkim retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które hamują tworzenie oraz zmniejszają liczbę zaskórników i zmian zapalnych, umożliwiają prawidłowy proces złuszczania naskórka, wykazują również działanie przeciwzapalne.

Z kolei nadtlenek benzoilu posiada działanie przeciwzaskórnikowe, złuszcza martwy naskórek i działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Kwas azelainowy zalecany w przypadku trądziku zaskórnikowego oraz łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego, wykazuje działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne, przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo wpływa na zmniejszenie widoczności przebarwień pozapalnych. Dzięki tym sposobom możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się pozbyć pryszczy.

Trądzik pospolity – czego lepiej unikać?

Aby pozbyć się trądziku, należy wystrzegać się popularnych błędów, które mogą tylko potęgować powstawanie pryszczy i zaskórników. Warto pamiętać o następujących zasadach pielęgnacji cery trądzikowej. Nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma, nie rozdrapuj i nie wyciskaj zmian trądzikowych. Pamiętaj o codziennej dezynfekcji telefonu, słuchawek i innych przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą zmienioną chorobowo. Nie kładź się spać w makijażu, zawsze pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry.

Ponadto dbaj o higienę akcesoriów do makijażu. Unikaj zbyt częstego mycia skóry, dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Nie używaj ręczników wielorazowych, do wycierania skóry stosuj jednorazowe, bawełniane ręczniczki, pamiętaj o częstej zmianie poszewki, na której śpisz. Unikaj słońca, promieniowanie słoneczne może wpłynąć na zwiększoną produkcję sebum. Pamiętaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej.