Zaburzenia wyglądu skóry mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie, a czasami także na zdrowie. Jednym z najczęstszych problemów estetycznych dotyczących ciała jest cellulit – istnieje jednak wiele błędnych przekonań na jego temat. Oto kilka mitów, z którymi można się spotkać.
Spis treści
Cellulit – co to jest i gdzie może się znaleźć?
Na początek warto opisać, czym właściwie jest cellulit. Jest to nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się pod skórą. Ma postać nieestetycznych zgrubień i dla wielu osób stanowi poważny problem natury estetycznej. W szczególności dotyczy to kobiet, którym ciężko jest go ignorować, dlatego decydują się na zabiegi, których celem jest redukcja cellulitu. Może on obejmować różne obszary ciała – najczęściej znajduje się on jednak w miejscach z największą ilością tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj są to uda, pośladki, brzuch i ramiona.
Poznaj 6 mitów o cellulicie!
Obecność cellulitu często przyczynia się do obniżenia samooceny i pewności siebie. Od wielu lat ten temat obfituje w wiele mitów. Warto przyjrzeć się im bliżej i zweryfikować, co w rzeczywistości jest prawdą.
Mit 1: Cellulit dotyka tylko osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej
To prawda, że cellulit często jest związany z tkanką tłuszczową. Nie jest to jednak jedyny czynnik odpowiedzialny za jego powstawanie. Cellulit rozwija się w momencie, gdy komórki tłuszczowe uciskają na naczynia limfatyczne oraz włókna kolagenu i elastyny. W konsekwencji zaburzony zostaje przepływ krwi i limfy, jest gorszy transport tlenu i substancji odżywczych. W wyniku tego pojawiają się nierówności. Spory wpływ na jego obecność mają także kwestie takie jak zaburzenia w strukturze kolagenu i predyspozycje genetyczne. W związku z tym może on pojawić się zarówno u osób z nadwagą, jak i u osób szczupłych.
Mit 2: Cellulit to efekt braku aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu powstawania cellulitu, gdyż poprawia krążenie krwi i elastyczność skóry. Mimo tego może on pojawić się również u osób prowadzących aktywny tryb życia. W takim przypadku przydatna będzie redukcja cellulitu z wykorzystaniem profesjonalnych zabiegów.
Mit 3: Cellulit można usunąć z użyciem specjalnych kremów
Kremy antycellulitowe dostępne w drogeriach i aptekach mogą poprawić nawilżenie skóry i jej wygląd. Większość dostępnych na rynku produktów wykazuje jednak działanie powierzchniowe, dlatego nie pomogą w redukcji cellulitu. Skuteczniejsze metody to zabiegi z zakresu medycyny czy kosmetologii estetycznej, które obejmują głębsze warstwy tkanki tłuszczowej.
Mit 4: Cellulit to problem wyłącznie natury estetycznej
Cellulit niekoniecznie może być jedynie problemem natury estetycznej. Może także świadczyć o nieprawidłowym mikrokrążeniu krwi i zdrowiu skóry. W takich sytuacjach obecność cellulitu często łączy się z uczuciem ciężkości i dyskomfortu w obszarach dotkniętych tym problemem.
Mit 5: Młode osoby nie mają cellulitu
To mit, że cellulit nie występuje u młodych osób. Problem ten może pojawiać się także u młodych dziewcząt i nastolatków – zwłaszcza gdy wykazują predyspozycje genetyczne lub prowadzą siedzący tryb życia.
Mit 6: Jedzenie tłustych potraw powoduje powstawanie cellulitu
Zdrowa dieta może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie odpowiedniej wagi, zdrowej skóry i tkanki tłuszczowej, ale samo jedzenie tłustych potraw nie jest główną przyczyną powstawania cellulitu. Znaczenie w tym przypadku ma ogólna równowaga żywienia, spożywanie dużej ilości wody, unikanie nadmiaru kalorii oraz produktów wysoko przetworzonych.
Jak pozbyć się cellulitu?
W pozbywaniu się cellulitu warto zacząć od zdrowego trybu życia, dostosowując dietę i aktywność fizyczną. Jeśli jednak to nie pomoże, potrzebne mogą być zabiegi z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej. Do najczęściej wykonywanych należą m.in. fala akustyczna/uderzeniowa i endermologia czyli mechaniczny drenaż limfatyczny. Wszystkie z tych usług są dostępne w ofercie warszawskiej kliniki IDEAL.
Najnowsze komentarze