Szacowany czas czytania artykułu: 7 minut

Od dawien, dawna kolczyki w uszach są pożądane przez tysiące kobiet na całym świecie. I nic w tym dziwnego, gdyż biżuteria ta dodaje delikatności oraz niezwykłej subtelności i zmysłowości. Dziś, w związku z panującą modą oraz przynależnością do różnych subkultur na przebijanie uszu decyduje się także mnóstwo mężczyzn. W jaki sposób przeprowadzić zatem piercing uszu, aby zabieg ten był w pełni bezpieczny, a kolczyki prezentowały się w uszu efektywnie?

Co prawda przekłucie uszu to prosty zabieg wykonywany od dawna, niemniej nigdy nie powinniśmy podchodzić do niego z lekceważeniem, bowiem podczas przekłuwania uszu zostaje naruszana tkanka naszego ciała. W związku z tym istnieje pewne ryzyko wystąpienia infekcji czy też zarażenia poważną chorobą. Zatem jak w pełni bezpiecznie i higienicznie dokonać przekłucia uszu?

przekluwanie uszu pistoletemSzybkie i bezbolesne przebicie uszu pistoletem

Drobne czy też bardziej okazałe elementy ozdobne w okolicy uszu dodają zawsze niebywałego wdzięku każdej kobiecie, zatem nic dziwnego, że często już młode dziewczynki pragną posiadać kolczyki w uszach.

W ostatnich czasach sztuka zdobienia ciała jest mocno popularna, zatem piercing uszu praktycznie nie zna granic, a wiele osób decyduje się na noszenie nawet kilku kolczyków w jednym uchu czy też na innej części swego ciała. Niemniej od wielu lat najbardziej popularne jest przebijanie uszu w płatku dolnej, miękkiej części ucha, która to jest zbudowana z tkanki łącznej oraz tłuszczowej.

Najpopularniejszym sposobem przekłuwania uszu, jest tak zwana metoda „Blomdahl Medical Ear Piercing”, która to powszechnie jest nazywana „pistoletem”.
Piercing uszu polega na umieszczeniu płatka ucha w niewielkim urządzeniu, które to jest zaopatrzone w zaostrzony kolczyk leczniczy, który to przebija tkankę na wylot. Istotnym zadaniem tych kolczyków jest ułatwienie procesu gojenia się dziurek w uszu. Kolczyki te są zawsze wykonane z takich materiałów, które to są dobrze tolerowane przez ludzi organizm, a więc ze stali chirurgicznej, tytanu lub srebra.

Tego typu przekłucie uszu ze względu na posiadane zalety jest obecnie bardzo popularne. Do istotnych zalet tego zabiegu należy bez wątpienia szybkość oraz bezbolesność. W związku z tym piercing jest idealnym rozwiązaniem w przypadku przebijania uszu u małych dzieci. Używany do przebicia kolczyk zostaje umieszczony w uchu w momencie przekłucia, co w znacznym stopniu usprawnia przebieg tego zabiegu.

Warto pamiętać o tym, że przebicie uszu z pomocą pistoleta jest możliwe tylko w okolicach w których występuje miękka tkanka, a więc we wszystkich tych miejscach, w których nie jest obecna chrząstka.

Czy przekłuwanie uszu pistoletem jest bezpieczne?

Przebijanie uszu z użyciem pistoletu posiada zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Głównym zarzutem stawianym tej metodzie jest zazwyczaj fakt, że podczas szybkiego wystrzeliwania kolczyka tkanka ucha zostaje raptownie oraz z bardzo dużą siłą rozerwana. Gwałtowne naruszenie tej części ciała może zatem przyczynić się do tego, że rana będzie znacznie trudniej oraz dłużej się goić.

Decydując się na tego typu przebicie uszy warto pamiętać o tym, że po zabiegu ucho może spuchnąć oraz przez pewien czas być zaczerwienione. Aby uniknąć jakichkolwiek powikłań warto zawsze zadbać o to, aby przebicie uszu z pomocą pistoleta było zawsze wykonane w pełni profesjonalnym i sprawdzonym salonie kosmetycznym przez doświadczoną w tej kwestii osobę.

Niezwykle ważne jest, aby przed wykonaniem zabiegu uszy zostały dobrze zdezynfekowane. Ponadto bardzo istotne jest, aby pistolet został nie tylko zdezynfekowany, ale również odpowiednio wysterylizowany. Wszystkie elementy pistoletu, które to mają bezpośrednią styczność ze skórą powinny zawsze być jednorazowe, a osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone rękawiczki jednorazowe. Z kolei miejsca przekłucia powinny być zaznaczane przy pomocy antybakteryjnego pisaka, a wstrzelenie kolczyków powinno być wykonywane w pełni pod kątem prostym.
Sprostanie tym istotnym warunkom sprawia, że przekłucie uszu pistoletem jest w pełni higieniczne oraz bezpieczne dla naszego zdrowia.

przekłuwanie uszu igłąProfesjonalne przekłuwanie uszu igłą

Drugą najbardziej rozpowszechnioną metodą piercingu ucha jest przekłucie z pomocą igły. Obecnie tego typu przebijanie uszu jest znacznie częściej stosowane w profesjonalnych alonach piercingu, niż w poszczególnych gabinetach kosmetycznych.

W odróżnieniu od wcześniej opisanego pistoletu, igła pozwala na w pełni bezpieczne przekłucie dowolnej części ucha, zarówno zarówno tkanki miękkiej, jak i chrząstek znajdujących się w okolicy ucha. W celu prawidłowego przebicia uszu sterylną igłę należy wkłuć zawsze pod kątem dziewięćdziesięciu stopni w wybrane wcześniej miejsce.

Posiadanie przez osobą dokonującą kolczykowania uszu odpowiedniego doświadczenia pozwala na szybkie i w pełni bezpieczne przebicie go na wylot, a po przekłuciu w uchu jest umieszczany kolczyk leczniczy.

Mnóstwo osób uważa, że przebicie uszu z pomocą igły powoduje znacznie większy stres, który to jest zazwyczaj związany z pojawieniem się nieco większego bólu oraz krwi. Mimo tych dolegliwości wielu specjalistów od piercingu uważa, że metoda ta jest w pełni bezpieczna, bowiem nie powoduje zazwyczaj powikłań oraz powstania nieestetycznych blizn.

Dziś w każdym profesjonalnym gabinecie, każda osoba nieodporna na ból ma możliwość skorzystania z miejscowego znieczulenia w postaci zastrzyku czy też kremu znieczulającego. W tym wypadku przebicie uszu powinno także być wykonane po wcześniejszym zdezynfekowaniu tego miejsca, a osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone rękawiczki oraz być w pełni skoncentrowana.

Jak dbać o przekłute uszy?

Decydując się na przekłucie uszu warto zawsze zadbać o to, aby posiadać właściwe do tego celu kolczyki. Powinny one zawsze być wykonane z nieuczulającego materiału, tj. stal chirurgiczna, tytan czy srebro. Kolczyki te po zabiegu trzeba nosić w uszach przez okres od 4 do 6 tygodni, zatem warto zadbać o to, aby posiadały wygodne zapięcia i niewyczuwalny sztyft.

Oprócz wyboru kolczyków idealnych do przekłucia uszu niezwykle ważne jest także zachowanie właściwej higieny. Warto pamiętać o ty, aby do czasu wygojenia się nie dotykać uszu brudnymi rękoma. Niezwykle ważne jest również to, aby dwa razy dziennie w delikatny sposób przemywać miejsce wokół przekłucia środkiem odkażającym. Może to być woda utleniona, sól fizjologiczna czy też specjalny płynem do dezynfekcji ran.

Ponadto niezwykle ważne jest, aby przez okres około dwóch tygodni po przebiciu uszu unikać miejsc takich jak basen, solarium czy też sauna. Warto też kąpiel w wannie zastąpić prysznicem. Z kolei podczas mycia włosów warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na to, aby szampon nie dostał się w okolicę uszu. Ponadto gojące się uszy należy strzec przed kosmetykami takimi jak: mydło, perfumy czy też lakier do włosów.

W celu skutecznego zapobiegnięcia wrastania, między skórą a kolczykiem, powinna zawsze być minimalna przerwa, która to zapewni odpowiedni dopływ powietrza.

Przekłuwanie uszu – istotne przeciwwskazania

Co prawda przekłuwanie uszu należy do prostych zabiegów, ale warto zawsze pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny podczas którego naruszana jest tkanka ucha. W związku z tym istnieją pewne przeciwwskazania do przekłuwania uszów i nie każda osoba może zdecydować się na taki zabieg.

Przekłucie uszu zarówno za pomocą igły jak i pistoleta nie jest wskazane dla osób, które to posiadają zmiany chorobowe w okolicach uszu. Ponadto zabieg ten nie jest wskazany dla osób borykających się z cukrzycą, ostrym zapaleniem wątroby oraz epilepsją.

Istotnym przeciwwskazaniem są także poszczególne choroby serca oraz zaburzenia związane z krzepliwością krwi. Ponadto przebijanie uszu nie jest polecane tym osobom, które to są uczulone na metale takie jak tytan czy srebro.

przekłuwanie uszu ile kosztujeIle kosztuje przekłucie uszu?

Koszt przekłucia uszu jest uzależniony od kilku istotnych czynników. W dużej mierze jest on uzależniony od tego, kto będzie wykonywał zabieg. Jeśli zdecydujemy się na kolczykowanie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym czy też piercingu, to wówczas za zabieg zapłacimy z pewnością nieco więcej.

Koszt przekłucia uszu jest także uzależniony od metody, na którą to się zdecydujemy. Zazwyczaj bywa tak, że nieco tańszy jest zabieg z użyciem pistoletu. W wielu gabinetach można go wykonać już za około 70 zł. Niemniej w niektórych profesjonalnych gabinetach w dużym mieście za taki zabieg trzeba zapłacić powyżej stu złotych. Z kolei przekłucie uszu przy pomocy igły kształtuje w granicach od 100 do 150 zł.

Co prawda wielu młodych osób decyduje się na kolczykowanie w domowych warunkach, niemniej wydaje się, że nie jest to dobry pomysł. Decydując się na przekłucie uszu warto zawsze skorzystać z usług profesjonalisty, który to przeprowadzi zabieg w sterylnych oraz w pełni bezpiecznych warunkach.

Sprawdź te kolczyki: