Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Rosnąca popularność naturalnych kosmetyków sprawiła, że coraz więcej osób zmienia swoje podejście do codziennej pielęgnacji. W drogeriach dostępnych jest wiele produktów o prostym składzie i skutecznym działaniu, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry. Czy są jednak kosmetyki, które możemy wykonać samodzielnie? Kiedy kupować, a kiedy postawić na warianty handmade?

Domowe kosmetyki naturalne DIY

O zaletach naturalnej pielęgnacji mówi się coraz więcej. Stosowane na co dzień kosmetyki powinny być pozbawione szkodliwych substancji czy pewnych sztucznych dodatków, których miejsce zajmują naturalne składniki. Niekiedy wystarczające jest połączenie zaledwie kilku produktów, aby otrzymać ciekawą formułę o skutecznym działaniu. Stąd też nietrudno o kosmetyki, które można skomponować samodzielnie, w domowym zaciszu.

Tworzenie naturalnych produktów to ciekawe hobby, które pozwala na wykorzystanie kreatywnych pomysłów. Niektóre przepisy są niezwykle proste, a surowce potrzebne do produkcji dostępne są w naszym domu. Formuły warto również dopracowywać wedle własnych potrzeb. Najczęściej wykonywane kosmetyki naturalne to peelingi do twarzy, ciała czy ust. Równie proste w tworzeniu są niektóre toniki, maski do twarzy lub włosów, kremy czy poszczególne produkty kolorowe.

Dlaczego nie każdy kosmetyk warto wykonać samodzielnie?

Przykładem kosmetyku, który nie jest prosty w samodzielnym tworzeniu, będzie między innymi serum do twarzy. W jego składzie powinno znaleźć się jak najwięcej składników aktywnych o złożonym działaniu. Zestawienie poszczególnych substancji nie jest wcale takie łatwe, gdyż należy wiedzieć, które z nich współgrają ze sobą, a których połączeń lepiej jest unikać. Naturalne serum do twarzy musi mieć w składzie odpowiednie substancje konserwujące, które zapobiegną jego psuciu.

O ile stworzenie peelingu do ust czy lekkiej pomadki nawilżającej nie wymaga użycia zbyt wielu składników, to jednak tworzenie takich kosmetyków kolorowych jak podkłady naturalne to coś znacznie więcej. Tego rodzaju produkt ma za zadanie wyrównywać kolory cery, ale jednocześnie nie może zapychać skóry. Mieszanie pigmentów nie będzie więc zajęciem odpowiednim dla amatorów.

Naturalne produkty do pielęgnacji –  lepiej kupić czy zrobić samodzielnie?

Jeżeli szukasz ciekawego zajęcia, które pozwoli Ci w pełni wykorzystać pokłady nieposkromionej kreatywności, to samodzielne tworzenie kosmetyków może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Warto jednak mieć na uwadze, że gotowe produkty dostępne w sklepach to przede wszystkim gwarancja jakości czy brak obaw o to, że któreś ze składników zostaną połączone w nieodpowiednich proporcjach.

Jak zostało też udowodnione, tworzenie niektórych kosmetyków wymaga znajomości przynajmniej podstaw z dziedziny chemii. Dlatego jeśli chcesz oszczędzić czas, a także zminimalizować koszty, sięgnij raczej po gotowe produkty naturalne, a tworzenie kosmetyków potraktuj raczej jako ciekawe hobby lub sposób na stworzenie niebanalnych prezentów dla bliskich i znajomych.