Zadbane oraz białe zęby dodają niesamowitego uroku każdemu z nas. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia warto zdecydować się na wybielanie zębów. Zabieg ten przeprowadza się u osób zdrowych, które to nie posiadają wypełnień w zębach oraz jakichkolwiek problemów z dziąsłami. A najlepsze efekty osiąga się wówczas, gdy zęby przed wybielaniem posiadały żółte zabarwienie.
Spis treści
Metody wybielania zębów u dentysty
Od pewnego czasu wybielanie zębów u dentysty jest bardzo popularne. Na zabieg ten decydują się te osoby, które chcą cieszyć się z posiadania zębów o śnieżnobiałym szkliwie. I nic w tym dziwnego, gdyż dziś z pomocą profesjonalnego stomatologa możliwe jest właściwe oraz w pełni skuteczne przeprowadzenie zabiegu, który to zagwarantuje długotrwały efekt.
Częste zażywanie antybiotyków, picie herbaty, kawy, wina oraz nadmierne paleniu papierosów przyczynia się do tego, że zęby zaczynają z czasem tracić swoją białą, estetyczną barwę. Dodatkowo wpływa na to także nieregularne mycie zębów. Jeśli nie są one porządnie szczotkowane każdego dnia,to wówczas odkłada się na nich nieestetyczny, kamień nazębny. Z czasem zaniedbane zęby mają żółtą barwę. I właśnie wówczas mnóstwo osób decyduje się na to, aby odwiedzić dentystę.
Podczas pierwszej wizyty lekarz – stomatolog powinien zawsze przeprowadzić rzetelny wywiad z pacjentem oraz dokładnie sprawdzić stan jego uzębienia. Na tej podstawie zostaje zawsze dobrana najodpowiedniejsza metoda wybielania zębów, która to uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe pacjenta. Drugim, niezwykle ważnym etapem procesu wybielania zębów jest ich dokładne oczyszczenie oraz usuwanie nagromadzonego kamienia nazębnego. Uzupełnieniem jest zawsze piaskowanie zębów oraz ich polerowanie. A po wykonaniu tych istotnych czynności można przystąpić do właściwego wybielania. Istnieje kilka sprawdzonych metod wybielania zębów, które to są powszechnie wykorzystywane w poszczególnych gabinetach stomatologicznych. Zęby mogą być wybielane:
- metodą nakładkową – np. Nite White, której istota działania opiera się na korzystaniu przeznaczonych do tego celu szyn z winylu, które to muszą być indywidualnie dopasowane do kształtu szczęki pacjenta. Owa szyna jest zawsze wypełniana specjalnym środkiem wybielającym, najczęściej w postaci nadtlenku karbamidu. Najczęściej jest ona zakładana na zęby na całą noc, przez okres od jednego do dwóch tygodni. Kuracja ta pozwala uzyskać w pełni wybielone zęby, których piękny odcień utrzymuje się nawet do kilka lat.W celu zwiększenia intensywności oraz przedłużenia trwałości warto stosować tak zwane kuracje przypominające, które polegają na tym, że raz na kilkanaście miesięcy powtarza się zakładanie szyny na zęby na jedną lub dwie noce.
- metodą naświetleniową na przykład Brite Smile, która to jest wykonywana tylko i wyłącznie w gabinecie dentystycznym. Metoda ta daje niesamowite efekty końcowe, bowiem zazwyczaj następuje zmiana odcienia zębów nawet do ośmiu tonów. Ponadto jest ona bardzo długotrwała.Zabieg ten stomatolog rozpoczyna zawsze od nałożenia na zęby specjalnego żelu tlenowego oraz żelu ochronnego na dziąsła. W dalszej kolejności naświetla on zęby niebieskim promieniowaniem, które to skutecznie aktywuje cząsteczki żelu, które to przez około dwadzieścia minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym znacznie wygląd zębów.
- metodą laserową, w tym przypadku podobnie jak w przypadku naświetlania zęby pokrywane są one substancją wybielającą, a następnie naświetlane.
Wybielanie zębów – efekty
Wybielanie zębów to proces utleniania, który zachodzi na powierzchni szkliwa, dzięki czemu po zabiegu widoczne znaczne rozjaśnienie odcienia szkliwa zębów. Zabieg ten posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne efekty. Wśród wielu istotnych zalet wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym można wymienić to, że:
- oczekiwany efekt wybielenia każdy pacjent może osiągnąć już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym
- zabieg jest przeprowadzany przez stomatologa w gabinecie
- zabieg jest komfortowy oraz posiada znacznie dłuższe efekty, niż stosowane często domowe metody wybielania zębów
Wybielanie zębów może mieć także negatywne efekty. Wśród wielu z nich można wymienić to, że:
- końcowy efekt zmiany odcienia szkliwa jest dobrze widoczny dopiero po kilku dniach od wykonania zabiegu
- u osób posiadających nadwrażliwe zęby zabieg ten może wywoływać nieprzyjemny ból zębów
Wybielanie zębów przeciwwskazania
Piękne, w pełni zadbane oraz śnieżnobiałe zęby dodają niesamowitego uroku każdemu z nas. Nic zatem dziwnego, ze miliony osób na całym świecie decyduje się na częste wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Niemniej warto wiedzieć o tym, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Wybielanie zębów może przynieść słabe efekty i w związku z tym nie jest polecane:
- osobom poniżej szesnastego roku życia;
- kobietom w ciąży oraz okresie laktacji;
- osobom borykającym się nadwrażliwością zębów
- osobom posiadającym uczulenie na produkt wybielający;
- osobom borykającym się z chorobami dziąseł,
- pacjentom z uszkodzeniami emalii oraz odsłoniętymi korzeniami zębów;
- osobom, które to posiadają wypełnienia, korony, mostki oraz inne istotne elementy uzupełniające uzębienie;
- pacjentom posiadającym ciemno zabarwione zęby.
Skuteczne wybielanie zębów w domu
Osoby, które to nie lubią odwiedzać gabinetów stomatologicznnych mogą zdecydować się na wybielanie zębów w warunkach domowych. W tym celu warto regularnie myć zęby z użyciem wysokiej jakości pasty wybielającej. Dziś na rynku nie brakuje sprawdzonych past do zębów, które to pomagają skutecznie usunąć zanieczyszczenia powierzchni oraz posiadają bardzo łagodne działanie na szkliwo. Wiele oferowanych past do zębów zawiera w swym składzie bardzo delikatne środki polerujące oraz chemiczne, które to zapewniają wysoką skuteczność w usuwaniu nieestetycznych plam.
Ponadto na rynku dostępne są wysokiej jakości preparaty wybielające posiadające w swym składzie niezwykle skuteczny nadtlenek wodoru. Decydują się na domowe wybielanie zębów przy pomocy pasty warto zawsze pamiętać o tym, że tym sposobem można wybielić zęby co najwyżej o jeden odcień. Tymczasem wybielając zęby u stomatologa można osiągnąć znaczą poprawę, od 3 do nawet 8 odcieni.
W domowych warunkach można także pozwolić sobie na wybielanie zębów z użyciem specjalnych żeli oraz pasków wybielających. Żele to skuteczne preparaty, które należy nakładać na zęby przy pomocy niedużego pędzelka. Pierwsze rezultaty zazwyczaj są widoczne już po kilku dniach, a proces wybielania trwa zazwyczaj około czterech miesiący.
Z kolei dostępne na rynku paski wybielające to bardzo cienkie produkty, które to po nałożeniu na zęby są niemalże niewidoczne. Paski wybielające doskonale współpracują z żelami wybielającymi. Zazwyczaj nakłada się je na zęby dwa razy dziennie na trzydzieści minut. Cały proces wybielania zębów z użyciem pasków trwa około dwóch tygodni. Niemniej pierwsze rezultaty są widoczne już po kilku dniach.
Niezwykle skuteczne jest także wybielanie zębów z użyciem sody oczyszczonej, która to bardzo często jest składnikiem wielu past wybielających. Regularnie stosowana soda może przyczynić się do wybielenia zębów, ale równocześnie można doprowadzić do starcia się szkliwa.
Innym sposobem jest użycie węgla. Niemniej produkt ten niszczy szkliwo oraz w dużym stopniu przyczynia się do erozji zębów. Ponadto mieszanka węgla aktywnego z olejem kokosowym może w znacznym stopniu osłabić zęby.
Wiele osób często zastanawia się jak często można wybielać zęby. Jeśli chodzi o domowe wybielanie zębów to wszystko zależy od tego w jakim stanie się znajdują. Jeśli są one mocno zaniedbane oraz mocno zżółknięte to wówczas wybielanie należy stosować znacznie częściej. Z kolei jeśli chodzi o zabieg wybielania zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym to jest on zazwyczaj bardzo skuteczny i w związku z tym nie ma potrzeby jego częstego powtarzania.
Wybielanie zębów – cena
Wiele osób przed wizytą w gabinecie stomatologicznym bardzo często zastanawia się ile kosztuje wybielenie zębów? Otóż koszt wybielania zębów zależy przede wszystkim od metody, którą wybierze pacjent. A więc jest ona uzależniona od tego czy zostało wykonane wybielanie zębów z użyciem lamp czy też metodą nakładkową.
W przypadku wybielania zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym w dużym mieście należy liczyć się z kosztem nawet do 2000 zł. Niemniej warto zawsze pamiętać o tym, że zęby będące w nienagannym stanie nie wymagają w przyszłości kolejnych zabiegów wybielających
Z kolei decydując się na wybielanie zębów w domu musimy ponieść koszt rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale niestety efekt tych zabiegów może nie być w pełni zadowalający.
Wybielanie zębów opinie stomatologów
Zdaniem stomatologów wybielanie zębów to w pełni bezpieczny zabieg, który pozwala na długo cieszyć się z posiadania pięknych, białych oraz w pełni zadbanych zębów. Aby efekt był olśniewający przez długi czas polecają oni bezpośrednio po zabiegu przestrzegać zasad tak zwanej „białej diety”. Podczas jej stosowania należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Zdaniem wielu stomatologów wypicie nawet odrobiny tego trunku w trakcie wybielania może przyczynić się do przyciemnienia koloru zębów o tyle, o ile rozjaśniają się w ciągu dziesięciu dni domowego wybielania.
Do listy produktów zakazanych do spożycia należą także: soki cytrusowe, z jeżyn oraz porzeczek, szpinak, buraki, czerwona kapusta, żółtka oraz warzywa zawierające w swym składzie karoten. Wybielanie zębów to proces, który pozwala na nowo cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem.
Najnowsze komentarze