Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Zadbana skóra jest wizytówka każdego z nas. Z wiekiem jednak coraz szerzej zaczynamy poszukiwać informacji o tym, jakich składników jej dostarczyć, aby cieszyła się zdrowym wyglądem i blaskiem. Do jednego z najpopularniejszych składników aktywnych należy retinol, któremu zaufało już bardzo wiele kobiet. Wykazuje on bardzo silne działanie przeciwzmarszczkowe, a więc pewnie dlatego cieszy się tak ogromną popularnością. Jak go stosować, aby nie zrobić sobie krzywdy? Podpowiadamy.

Czym jest retinol?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak stosować retinol, najpierw warto zdać sobie sprawę z tego, czym jest ten składnik aktywny. Jest to przede wszystkim pochodna witaminy A. Ciekawostkę stanowi fakt, że naturalna substancja może występować w produktach spożywczych, takich jak jaja, czy marchew.

Pamiętajmy o tym, że nasze ciała posiadają naturalną zdolność do wytwarzania retinolu, jednak z wiekiem te działania skutecznie maleją. Z pomocą przychodzą producenci, którzy w kosmetykach do zabiegów pielęgnacyjnych bardzo często umieszczają retinol.

Jak retinol wpływa na skórę?

Retinol ma zbawienne działanie na skórę, dlatego też kosmetyki, które posiadają go w składzie, cieszą się ogromną popularnością. Stymuluje komórki do odnowy, dzięki czemu łatwiej jest się nam uporać ze zmarszczkami. To stanowi jeden z głównych powodów jego popularności. Ten składnik aktywny reguluje procesy odnowy komórek naskórka, a jednocześnie redukuje stany zapalne, po których wyleczeniu bardzo dobrze jest użyć np. serum witaminą c na przebarwienia.

Retinol wygładza skórę, dlatego też bardzo często polecany jest osobom, które zmagają się z aktywnym trądzikiem, ale również chcą pozbyć się blizn. Składnik aktywny potrafi bardzo dobrze rozpuścić się w lipidach, dzięki czemu przenika do głębszych warstw skóry i wspomaga produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.

Retinol więc jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy pozbyć się blizn, walczyć z trądzikiem, bądź odmłodzić naszą skórę.

Jak stosować retinol?

Choć dobroczynne działanie tego składnika aktywnego zrzesza wielu miłośników, to warto wiedzieć, jak należy stosować retinol, aby nie zrobić sobie krzywdy. Podstawą pielęgnacji jest czysta skóra. Na samym początku więc warto upewnić się, że nasza twarz pozbawiona jest nadmiaru sebum oraz wszelkiego brudu. Bardzo ważne jest to, aby przed nałożeniem retinolu pozbyć się całego makijażu. Po dokładnym oczyszczeniu skóry, możemy nałożyć krem z retinolem, zaczynając od podbródka i kierując się ku górze. Jeśli składnik aktywny ma pomóc na konkretne miejsce, to możemy również nałożyć go punktowo dla uzyskania lepszego efektu.

Czy warto postawić na retinol?

Warto pamiętać o tym, że pielęgnacja całej skóry twarzy i dobór wszystkich odpowiednich kosmetyków jest ważny, aby móc cieszyć się świeżością oraz blaskiem cery. Retinol może skutecznie nam w tym pomóc, w zależności od tego, jakiego problemu chcemy się pozbyć.

Zawsze należy stosować się do wytycznych producenta i wybierać kosmetyki zaufanych firm.