Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Skóra na powiekach jest bardzo delikatna oraz cienka, dlatego to właśnie w tym obszarze najbardziej odbija się upływ czasu. Staje się ona wiotka oraz opada, przez co oko nabiera smutnego wyglądu. Twarz staje się wyraźniej starsza i nie prezentuje się już promiennie. Na szczęście istnieje zabieg blefaroplastyki, który pozwala zniwelować oznaki starzenia i zmęczenia.

Co negatywnie wpływa na jakość skóry w okolicach oczu?

Nie tylko upływ czasu oddziałuje negatywnie na kondycję skóry wokół oczu. Niekorzystna jest także częsta ekspozycja na promienie słoneczne oraz różne czynniki środowiskowe. Stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków również może podrażniać okolice oczu, przez co naczynia krwionośne pękają. W wyniku takich działań skóra staje się zaczerwieniona oraz podrażniona. 

Największym problemem związanym z powiekami jest ich opadanie. Tracą swój pierwotny kształt i zaczynają nachodzić na oko. Staje się ono smutne, a cała twarz wydaje się zdecydowanie starsza, niż jest w rzeczywistości. 

Spadek jędrności skóry powoduje powstawanie fałdów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i mogą pogarszać widzenie. Inną przyczyną opadania powieki mogą być także przepukliny tłuszczowe oraz uwypuklenie gruczołu łzowego. 

Blefaroplastyka – na czym polega?

Blefaroplastyka to zabieg plastyki powiek górnych oraz dolnych. Polega na usunięciu nadmiaru mięśni, skóry oraz tłuszczu. Jego głównym celem jest poprawa napięcia oraz uniesienie zwiotczałej skóry, dzięki czemu oko wydaje się o wiele młodsze i bardziej promienne. Warto wiedzieć, że blefaroplastyka to jeden z trzech najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. 

Ta procedura pozwala poprawić nie tylko wygląd powiek, ale także wpływa korzystnie na ich funkcjonowanie. Podczas takiego zabiegu możliwe jest usunięcie nadmiaru skóry, a także przepukliny tłuszczowej. W jego trakcie można również skutecznie napiąć mięśnie oraz więzadła powiek oraz poprawić ustawnie kąta bocznego oka.

Jak przebiega zabieg blefaroplastyki?

Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w przypadku, gdy ma być wykonywany na górnych powiekach oraz w sedacji (powieki dolne). Cały zabieg trwa najczęściej około 60 minut, ale długość tej procedury zależy od wielu różnych czynników. 

Każdy zabieg zaczyna się wykonaniem niewielkiego nacięcia na powiece, a następnie usunięcie z tego obszaru nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz mięśni, jeśli jest to konieczne. Po zakończeniu zabiegu na skórę zakładane są szwy. 

Przez około dwa tygodnie na powiekach może utrzymywać się obrzęk oraz zasinienie. Najczęściej jednak dolegliwości bólowe nie są bardzo uciążliwe, a pacjenci nie odczuwają większego dyskomfortu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu blefaroplastyki?

Blefaroplastyka podobnie, jak inne zabiegi nie może być wykonana u każdego pacjenta. Trzeba także pamiętać o tym, że nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów. Główne przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim:

  • złej kondycji skóry — jeśli powieki są bardzo cienki lub uszkodzone, to nie można wykonać zabiegu ze względu na brak efektów,
  • problemów zdrowotnych — blefaroplastyka nie może być wykonana u osób chorujących na serce, chorobami autoimmunologicznymi, nieleczoną cukrzycą, kłopotami z krążeniem,
  • chorób oczu — zabiegu nie wykonuje się u osób zmagających się z jaskrą, zaćmą czy innymi problemami związanymi z narządem wzroku.

Blefaroplastyka nie może być wykonana również u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, który ma na celu ustalenie, czy u konkretnego pacjenta można go wykonać. 

Czy blefaroplastyka jest bezpieczna?

Wiele osób, które rozważają wykonanie zabiegu blefaroplastyki obawia się tego, że jest to zabieg niebezpieczny, który pozostawi na ich ciele widoczne blizny. W związku z tym, że niezbędne jest wykonanie nacięcia na powiece, w tym miejscu tworzy się delikatna blizna. Jednak dobrze wykonany zabieg pozwala ją umiejscowić w naturalnej zmarszczce. Dzięki temu przy otwieraniu oczu jest ona zupełnie niewidoczna. Bardzo ważne jest jednak to, aby zabieg był przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę.

Należy mieć na uwadze fakt, że blefaroplastyka jest operacją, dlatego niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, które jednak zdarzają się bardzo rzadko. Trzeba jednak mieć ich świadomość. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zabiegu zalicza się m.in. krwiaki w okolicy oka, zaburzenia widzenia, a także wywinięcie powiek oraz ich asymetrię. Może również pojawić się zespół suchego oka oraz uszkodzenia rogówki. To właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie zabiegu przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę.

Blefaroplastyka we Wrocławiu 

HC Clinic jest miejscem, w którym można wykonać zabieg blefaroplastyki we Wrocławiu. Jest to klinika, w której pracują doświadczeni oraz wykwalifikowani specjaliści. 

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, podczas której zostaną omówione wszelkie kwestie związane z zabiegiem, a przede wszystkim możliwe przyczyny tych problemów, zakres blefaroplastyki oraz oczekiwane efekty. Lekarz sprawdzi również, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.