Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Problem puszących się włosów po umyciu występuje u wielu osób. Ma on związek ze strukturą kosmyków, ale również z naszą dietą i stosowaną na co dzień pielęgnacją. Rozwiązaniem problemu może być odpowiednia suplementacja, która w połączeniu z odpowiednio dobranymi kosmetykami może wywołać spektakularny efekt bujnej i lśniącej fryzury. Chcesz dowiedzieć się, co na puszące się włosy sprawdza się najlepiej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Z czego wynika problem puszących się włosów?

Szorstkie, niesforne i puszące się włosy są efektem rozchylenia łusek znajdujących się na ich powierzchni. Im bardziej porowatą strukturę ma łodyga, tym większy mamy kłopot z puszącymi się włosami. Niekiedy wynika to z naturalnej budowy naszych pukli, częściej jednak jest efektem nieoptymalnej diety lub pielęgnacji.

Jakie czynniki wpływają niekorzystnie na strukturę włosa? Są to przede wszystkim takie działania, jak:

  • stosowanie nadmiaru kosmetyków do stylizacji,
  • częste farbowanie,
  • gwałtowne rozczesywanie powodujące mechaniczne uszkodzenia włosów i skóry głowy,
  • szkodliwe działanie promieni UV.

Wszystko to powoduje odwodnienie kory włosa, a w konsekwencji otwarcie łusek i zwiększenie porowatości. Aby zniwelować ten efekt i zapobiegać jego nawracaniu, warto zadbać o optymalną dietę i suplementację.

Dieta na puszące się włosy

Dobrze zaplanowana dieta to podstawa w dbaniu o kondycję skóry i jej przydatków. Składniki odżywcze, które wpływają pozytywnie na stan naszych włosów, znajdują się m.in. w pomidorach, orzechach, otrębach i marchwi, a także w mięsie i jajach. Optymalne zbilansowanie wszystkich posiłków jest jednak dość trudne w codziennym życiu, dlatego też warto rozważyć korzystną dla zdrowia suplementację. Suplement diety Vitapil z biotyną dostarcza dzienną dawkę niezbędnych witamin i minerałów, odpowiadających za zdrowie skóry, włosów i paznokci. Ich skład jest unikatowy i zawiera m.in. następujące substancje odżywcze:

  • biotyna – zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza tempo ich wzrostu. Bierze też udział w produkcji keratyny, która jest podstawowym budulcem włosa;
  • niacyna – umożliwia odżywianie cebulek włosowych, zapobiega wysuszaniu skóry głowy, przeciwdziałając łupieżowi i wypadaniu włosów;
  • kwas pantotenowy – pobudza wzrost włosów i wzmacnia ich odporność na czynniki zewnętrzne (np. promienie UV). Wspomaga kondycję skóry głowy i nawilżenie łodyg włosowych;
  • kwas foliowy – bierze udział w podziałach komórkowych i odpowiada za porost włosów;
  • witamina B12 i foliany – wzmacniają łodygi włosowe, zapobiegając ich łamaniu się i wypadaniu, wpływają też pozytywnie na szybkość porostu włosów;
  • cynk – bierze udział w syntezie białek i podziale cebulki włosa;
  • żelazo i jod – zapobiegają wypadaniu włosów i wspierają ich odrastanie;
  • mangan – wspomaga walkę z wolnymi rodnikami;
  • krzem – wzmacnia strukturę włosów;
  • resweratrol – ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
  • kompleks AMIN Q3: L-cysteiny, L-metioniny oraz L-lizyny – są odpowiedzialne m.in. za kształt i objętość włosów.

Domowe sposoby na puszące się włosy

Jeżeli Twoja fryzura nie chce się układać, a każde pasemko sterczy w inną stronę, nie załamuj się. Istnieją domowe sposoby, a także kosmetyki na puszące się włosy. Poniżej przedstawiamy sprawdzone zabiegi, które warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny, aby pozbyć się problemu niesfornych kosmyków.

  1. Olejowanie włosów, czyli zabieg, który można wykonać samodzielnie w domu. Istnieją różne metody olejowania: na mokro lub na sucho, w ciągu dnia lub na noc. Należy pamiętać o optymalnym dobraniu preparatu (oleju, oliwy lub masła) do porowatości włosów.
  2. Stosowanie płukanki octowej pod koniec mycia włosów. Aby wykonać preparat o optymalnym stężeniu, należy zmieszać 2 szklanki letniej wody i 2 łyżki octu.
  3. Używanie odpowiedniej szczotki, najlepiej takiej, która została wykonana z naturalnego włosia, a także unikanie mechanicznego uszkadzania włosów podczas ich czesania.
  4. Stosowanie odżywki na puszące się włosy, np. zawierającej ekstrakt z jedwabiu. Kosmetyk bez spłukiwania należy nałożyć po umyciu i wysuszeniu włosów, ale przed rozpoczęciem ich stylizacji.
  5. Suszenie włosów chłodnym nawiewem i korzystanie z suszarki z funkcją jonizacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementacji umożliwiającej dbanie o zdrowie skóry głowy i kondycję włosów, wejdź na Vitapil. Zapraszamy!