Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Objawy charakterystyczne dla okresu występującego przed i po menopauzie mogą obniżać samopoczucie i rzutować zarówno na życie zawodowe, jak i osobiste. Chociaż dolegliwości wynikające ze zmian zachodzących w kobiecym organizmie są naturalne, odczuwamy je jako uciążliwe i chcemy z nimi skutecznie walczyć. Podpowiadamy, jak sobie radzić w trudnym okresie okołomenopauzalnym.

Jakie objawy występują podczas menopauzy?

Pierwsze objawy charakterystyczne dla okresu okołomenopauzalnego czasami pojawiają się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką. Kobiety między 45 a 55 rokiem życia często skarżą się więc przede wszystkim na uderzenia gorąca i wahania nastroju (rozdrażnienie, zmęczenie, stany lękowe). Duży problem stanowią również kłopoty ze snem oraz z utrzymaniem optymalnej wagi. Ponadto kobiety przed menopauzą czasami zmagają się z nietrzymaniem moczu, kołataniem serca i znaczącym pogorszeniem stanu skóry. W tym czasie cera traci swoją elastyczność, a zmarszczki stają się głębsze i bardziej widoczne.

Nawet jeden z takich objawów może wyraźnie obniżyć komfort życia, a trzeba pamiętać, że zazwyczaj kobiety obserwują u siebie występowanie kilku dolegliwości jednocześnie. Okres okołomenopauzalny jest więc trudny dla kobiet zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli dolegliwości są mocno nasilone i budzą silny niepokój, koniecznie należy skorzystać z porady lekarza. Jednak w wielu przypadkach wyraźną ulgę przyniosą działania, które można podjąć na własną rękę – na początek warto zmienić styl życia, lepiej się odżywiać i sięgnąć po naturalne suplementy na menopauzę.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Modyfikacja codziennych nawyków związanych z higieną snu, aktywnością fizyczną oraz spożywanymi posiłkami to pierwszy krok do lepszego samopoczucia. Kobiety znajdujące się w okresie okołomenopauzalnym powinny ograniczyć stres i pozwolić sobie na więcej odpoczynku, ważne jest też unikanie kofeiny, tytoniu i alkoholu. Z kolei w walce z dodatkowymi kilogramami, a zarazem uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia pomoże sport, najlepiej na świeżym powietrzu. Poza tym warto pamiętać o wzmacnianiu mięśni dna miednicy, ponieważ to właśnie ich zła kondycja jest przyczyną nietrzymania moczu.

Cennym sprzymierzeńcem w redukowaniu objawów menopauzy są również suplementy diety. Pracownik firmy Energy, produkującej m.in. naturalne kosmetyki, radzi: W trakcie okresu okołomenopauzalnego dobrze powinny się sprawdzić zwłaszcza suplementy z fitoestrogenami. Te naturalne związki pochodzenia roślinnego wykazują działanie zbliżone do estrogenów, za których wytwarzanie odpowiadają jajniki. Przed menopauzą poziom estrogenów stopniowo się obniża, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Przyjmowanie produktów z fitoestrogenami pomaga uspokoić gospodarkę hormonalną.

Menopauza nie musi być trudnym doświadczeniem – z charakterystycznymi dla niej objawami można sobie skutecznie radzić, wciąż ciesząc się świetną kondycją i atrakcyjną sylwetką. Ponadto poświęcenie więcej czasu na zadbanie o cerę i włosy, a także o zdrowie psychiczne (poprzez unikanie stresu, dbanie o jakość snu) przełoży się nie tylko na zredukowanie przykrych dolegliwości, lecz też na zwiększenie pewności siebie i poczucia kobiecości.