Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Zapalenie oskrzeli to powszechna, a zarazem podstępna choroba, która na początku może przypominać przeziębienie. Wywołują ją zazwyczaj wirusy powodujące przeziębienie i grypę. Objawy zapalenia oskrzeli powinny skłonić do odwiedzenia lekarza i podjęcia leczenia, ponieważ tylko w ten sposób można złagodzić dolegliwości i uniknąć groźnych powikłań. Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli i czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe? Jak wygląda leczenie tej przypadłości? Odpowiadamy!

Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci i dorosłych

Niezależnie od wieku zapalenie oskrzeli najczęściej wywołują te same wirusy, które powodują przeziębienie i grypę. Zaliczają się do nich przede wszystkim wirus grypy A i grypy B, wirusy paragrypy, koronawirusy, adenowirusy, rynowirusy i wirusy RSV. W większości przypadków przyczyniają się one wyłącznie do rozwoju przeziębienia, jednak niekiedy objawy obejmują także drogi oddechowe, a wtedy rozwija się zapalenie oskrzeli1.

Rzadko kiedy zapalenie oskrzeli wywołują bakterie. Szacuje się, że choroba ta ma podłoże bakteryjne jedynie w ok. 10% przypadków. Wtedy wywołują ją głównie bakterie tzw. atypowe takie jak Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae lub Bordetella pertussis1.

Czy zapaleniem oskrzeli można się zarazić?

Zarówno infekcje wirusowe, jak i bakteryjne są zakaźne, a biorąc pod uwagę, że zapalenie oskrzeli może mieć podłoże właśnie wirusowe lub bakteryjne, jest to choroba zaraźliwa. Bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Większość patogenów przenosi się z człowieka na człowieka, a źródłem zakażenia jest chora osoba. Co istotne, nie trzeba mieć z nią bliskiego kontaktu, wystarczy zetknąć się z jej płynami ustrojowymi. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć kontakt z osobą chorą na zapalenie oskrzeli, a jeśli już do niego dojdzie, zadbać o higienę, myjąc ręce.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Do objawów, które najczęściej występują przy zapaleniu oskrzeli, zalicza się m.in.1:

  • kaszel przebiegający z odkrztuszaniem śluzowej (białawej) lub ropnej (żółtej lub zielonkawej) wydzieliny (plwociny),
  • gorączka >38°C,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • niekiedy ból mięśni,
  • rzadko świszczący oddech.

Widać zatem, że objawy te są niecharakterystyczne, a zapalenie oskrzeli łatwo pomylić z grypą lub przeziębieniem.

Kiedy zgłosić się do lekarza z zapaleniem oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to poważna choroba, której leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Do konsultacji lekarskiej powinny skłonić takie objawy jak1:

  • świszczący oddech i duszność,
  • silny ból w klatce piersiowej,
  • utrzymująca się kilka dni gorączka >38°

Pilnie do lekarza powinny udać się osoby, u których powyższe objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni.

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie zapalenie oskrzeli powinno być dobrane stosownie do stanu zdrowia chorego, w tym przede wszystkim po uwzględnieniu objawów, jakie u niego występują. W przypadku suchego kaszlu (bez obecności wydzieliny w oskrzelach) stosuje się leki przeciwkaszlowe, ale jeśli pacjentowi dokucza mokry kaszel, to powinien przyjmować leki ułatwiające odkrztuszanie1.

W ostrych i przewlekłych chorobach oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych można stosować Deflegmin. Lek ten zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel2.

U chorych z dusznością i/lub nasilonym kaszlem lekarz może przepisać leki rozkurczające oskrzela. W razie gorączki zaleca się przyjmowanie doraźnie paracetamolu, a w razie braku skuteczności ibuprofenu lub aspiryny. Na zapalenie oskrzeli nie powinno się za to stosować antybiotyków, ponieważ nie przynoszą poprawy stanu zdrowia1.

Bibliografia:

  1. Mejza F., Zapalenie oskrzeli, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
  2. ChPL Deflegmin (dostęp: 2022.03.21.).