Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Pielęgnacja cery nie jest obca żadnej kobiecie. Wieczorne i poranne rytuały z ulubionymi kosmetykami w roli głównej to codzienność każdej osobie, która pragnie zadbać o cerę. Bardzo ważnym jest, aby używać kosmetyków, które są przeznaczone do typu skóry twarzy, który ma dana kobieta. Poniżej możesz znaleźć kilka porad jak pielęgnować buzię w zależności od rodzaju Twojej skóry. Mając do Notino kod rabatowy otrzymasz zniżkę na Twoje ulubione kosmetyki. Niedopasowane produkty mogą bardziej Ci zaszkodzić niż pomóc w walce o zdrową skórę. Zapoznaj się z podstawami pielęgnacji typów cery: suchej, wrażliwej, mieszanej oraz tłustej i zastosuj je podczas codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się promienną i odświeżoną skórą!

  1. Cera sucha

To cera, która jest bardzo delikatna, cienka i często i łatwo podrażnić ją zarówno kosmetykami, ja i czynnikami zewnętrznymi. Zanim stwierdzisz, że to właśnie typ cery, który posiadasz warto, abyś dowiedziała się czy Twoja skóra nie jest po prostu odwodniona.

PIELĘGNACJA:

Wybieraj kremy nawilżające i natłuszczające. Szukaj dermokosmetyków przeznaczonych do skóry suchej z tendencją do przesuszania się. Staraj się zmywać makijaż mleczkiem do demakijażu oraz żelem/pianką/emulsją bez mydła. Świetnym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które nie wysuszą Twojej skóry.

UNIKAJ:

Zdecydowanie unikaj kosmetyków zawierających alkohol lub mydło, ponieważ są to składniki o silnej tendencji do wysuszania skóry.

  1. Cera wrażliwa

Ten typ cery jest niesamowicie wrażliwy na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie a czasem nawet wysypka mogą nastąpić w ciągu mroźnego lub upalnego dnia, po spożyciu alkoholu, źle dobranych kosmetyków, czy nawet ostrego jedzenia. Bardzo często występującym zjawiskiem są pajączki na buzi osoby z cerą wrażliwą.

PIELĘGNACJA:

Skup się na stosowaniu kremów hipoalergicznych. Dobrym wyjściem będą kosmetyki zawierające wodę termalną. Postaw na kosmetyki naturalne, które mają prosty skład bez sztucznych składników. Możesz kupić je.

UNIKAJ:

Podobnie jak w przypadku cery suchej unikaj stosowania kosmetyków zawierających alkohol lub mydło, ponieważ mogą znacznie podrażnić skórę twarzy i powodować zaczerwienienia lub wysypkę. Obserwuj swoją buzię jak reaguje na użycie danego kosmetyku, jeżeli składnik w kosmetykach, które podrażanią Twoją skórę, powtarza się – unikaj produktów zawierających ten składnik. Stosuj sprawdzone kosmetyki.

  1. Cera tłusta

Ten typ cery wbrew pozorom nie jest wyłącznie domeną osób w okresie dojrzewania. Tłusta skóra twarzy może towarzyszyć nam przez całe życie. Ma skłonności do przetłuszczania się i tak zwanego “świecenia się”. Bardzo często opisuje się ją jako szaro-ziemistą. Odpowiednie kosmetyki mogą sprawić, że taka cera będzie wyglądała znacznie lepiej.

PIELĘGNACJA:

Oczyszczając skórę twarzy z makijażu zastosuj płyn micelarny razem z żelem do mycia twarzy. Dobrym wyborem będzie stosowanie tonika antybakteryjnego rano i wieczorem, po oczyszczeniu twarzy, który odświeży cerę i przywróci jej naturalne PH. Skup się na stosowaniu kremów przeznaczonych do cery tłustej, kremów o lekkiej żelowej konsystejcji. Pamiętaj, że również skóra tłusta musi być dobrze nawilżona!

UNIKAJ:

Bardzo ważną kwestią jest nie zakrywania błyszczenia się skóry twarzy nadmierną ilością kosmetyków. Może to doprowadzić do zapychania się porów oraz powstawania drobnych wyprysków. Unikaj produktów zawierających alkohol, wysuszając skórę będzie prowadził do jeszcze większego przetłuszczania się cery.

  1. Cera mieszana

To połączenie skóry tłustej oraz suchej. Co to znaczy? Taka cera będzie przeważnie “tłusta” w strefie zwanej T (broda, nos, czoło) ze skłonnościami do niedoskonałości w tych miejscach. Na policzkach natomiast będzie występowała suchość.

PIELĘGNACJA:

Podobnie jak w przypadku cery tłustej do zmycia makijażu i/lub zanieczyszczeń stosuj płyn micelarny oraz żel do mycia twarzy. Po każdym dokładnym umyciu buzi zastosuj tonik antybakteryjny na strefę T. Pamiętaj o dobrym nawilżeniu twarzy stosując kremy przeznaczone do cery mieszanej. Możesz również zastosować krem do cery tłustej na czoło, nos oraz brodę, a krem do cery wrażliwej/suchej nanieść na poliki.

UNIKAJ:

Staraj się nie stosować produktów zawierających mydło lub alkohol. Zwróć uwagę, by kremy, których używasz nie były zbyt tłuste, aby nie zatykały porów i nie powodowały powstawania niedoskonałości.